top of page

Fototuchomie na FB

  • reszkaFOTO.eu
  • 28 paź 2019
  • 2 minut(y) czytania

Na początku roku powstał fan-page, na którym codziennie umieszczaliśmy jedno stare zdjęcie. Prezentujemy poniżej kilka ciekawych zdjęć wraz z zapisaną na nich historią.


1. Poznajecie to miejsce? Data wykonania zdjęcia to 1 maja1938. Na środku skrzyżowania stoi tzw. " MAIBAUM" z charakterystycznym elementem na czubku. (jak na tamte czasy). 1 MAJA – MAIFEIERTAG W niektórych miejscowościach ustawia się „Majowe drzewka“ (Maibaum). Są one przywożone z lasu w nocy Walpurgi z 30 kwietnia na 1 maja, podczas której, jak kiedyś uważano, czarownice odprawiają swój sabat. Na drzewo majowe wybierany jest wysoki świerk lub wysoka jodła. Po obcięciu gałęzi i obraniu pnia z kory, na drzewie zostaje tylko mała korona, którą przystraja się wieńcem i wstążkami, ale także innymi dekoracjami jak: szynka, kiełbasa, butelki wina. Pień drzewa majowego musi być bardzo gładki, aby szatan nie ukrył się między korą a drewnem pod postacią chrząszcza. Zdarza się także, iż pień zostaje przyozdobiony symbolami związanymi z rzemieślnikami: nożyczkami, pieczywem, chochlami.

Komentaże:

Zbigniew Kullas ta tradycja jest w Niemczech do dzisiaj praktykowana, szczególnie w regionach wiejski. PO takiej akcji ludność bawi się na tzw Tanz in den Mai, tzn. zabawa nocna z 30.04. na 01.05. Ludzie już raczej nie tańczą (tylko na terenie byłego NRD) ale "zabawa ludowa"...


Ksiądz prałat dr Jan Hinz urodzony 22.XII 1905 w Studzienicach syn Ignacego i Anny z domu von Cyrson. Został proboszczem w 1940roku. Pełnił poprzednio posługę kapłańską m. in. w Sypniewie i Złotowie. Swoją długoletnią pracę w parafii Tuchomie pełnił do 1976r. Warto wspomnieć, że w okresie II wojny światowej ks. Hinz odprawiał nabożeństwa dla Polaków (cicha Msza Święta) w pierwszą niedzielę miesiąca o godz 11.30, gdyż według nakazu władz rejencyjnych, msza święta polska mogła być odprawiana tylko w pierwszą niedzielę miesiąca między godziną 10 – tą, 12 - tą.

2. Ksiądz prałat dr Jan Hinz urodzony 22.XII 1905 w Studzienicach syn Ignacego i Anny z domu von Cyrson. Został proboszczem w 1940roku. Pełnił poprzednio posługę kapłańską m. in. w Sypniewie i Złotowie. Swoją długoletnią pracę w parafii Tuchomie pełnił do 1976r. Warto wspomnieć, że w okresie II wojny światowej ks. Hinz odprawiał nabożeństwa dla Polaków (cicha Msza Święta) w pierwszą niedzielę miesiąca o godz 11.30, gdyż według nakazu władz rejencyjnych, msza święta polska mogła być odprawiana tylko w pierwszą niedzielę miesiąca między godziną 10 – tą, 12 - tą.



3. Kościół katolicki budowany z drewna w 1704 roku, spłonął w 1899. Jedną fotografię znacie na pewno, druga natomiast może być dla niektórych zaskoczeniem.



4. Motorem nad Kamienicę. Zdjęcie wykonane przed wysadzeniem mostu, czyli przed 1945r. Zdjęcie z kolekcji p. Zielkiego trafiło do Wydawnictwa Region w ramach prac nad monografią TUCHOMIA



5. Tuchomscy strażacy na bytowskim rynku w 1946r.


6. Pomnik upamiętniający ofiary wojny, które zginęły w obronie ziemi Tuchomskiej w latach 1914-1918 Napis na pomniku brzmi: "Uns mähnen die brüder die 1914 -1918 für des vaterlandes freiheit starben!" czyli: "Bracia, którzy zmarli w latach 1914-1918 za wolność ojczyzny!"

Pod koniec drugiej wojny światowej, ks. Hinz zamurował osobiście tablice z nazwiskami poległych, a w miejsce "gapy" postawiona została figurka NMP. Wszystko to aby uchronić pomnik pamięci poległych przed zniszczeniem przez Rosjan. Był to okres zmian przynależności państwowych.




Więcej znajdziesz tutaj: https://www.facebook.com/Fototuchomie/

 
 
 

Comentarios


© 2015 All rights reserved  by eugeniuszreszka.pl.   Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
  • Twitter Round
  • Instagram Black Round
bottom of page